Prisijungimas

Naujienos

Lietuvos teisėjų vadas – apie atsirūgusį Lamonicos vizitą, padorumą ir NBA pavyzdį

Lietuvos teisėjai neseniai sulaukė nemalonių žinių – nė vienas iš jų nebuvo pakviestas dirbti artėjančiame pasaulio čempionate. Prie tokio netikėtumo ne savo noru labiausiai prisidėjo Lietuvos krepšinio lyga (LKL).

Ilgai besidžiaugę tuo, kaip gerai Karaliaus Mindaugo taurės finale dirbo kviestinis svečias, italas Luigi Lamonica, dabar jie į smakrą gavo kitu lazdos galu.

Kadangi Lamonica turi tik Eurolygos licenciją, o pastaraisiais metais tarp šios organizacijos ir FIBA vyksta Šaltasis karas, jam be atskiro susitarimo rungtynėse dirbi nebuvo galima.

Apie šį nesusipratimą antradienį buvo kalbėta Lietuvos krepšinio federacijos, LKF bei Lietuvos teisėjų susitikime su FIBA Europos teisėjų departamento vadovu Davorinu Nakičiumi.

„LKL vadovas Remigijus Milašius pripažino, kad nesilaikė procedūrų – didžiausia problema tame, kad Lamonica nebuvo licencijuotas FIBA teisėjas ir turi tik Eurolygos licenciją. 

Pagal FIBA reglamentą, kai kviečiams užsienietis, jis privalo turėti FIBA licenciją“, – „BasketNews.lt“ pasakojo LKF teisėjų asociacijos prezidentas Kęstutis Pilipauskas.

Žinoma, fakto, kad Lamonicos viešnagė ir Lietuvos teisėjų nebuvimas pasaulio pirmenybių sąrašuose susiję, FIBA oficialiai nepatvirtino ir niekada nepatvirtins.

Šiuo klausimu formaliose diskusijose susilaikė ir Nakičius. „Mes tai galime tik nujausti“, – sakė Pilipauskas.

– Kiek antradienio susirinkime buvo paliesta Lamonicos tema? – paklausėme Pilipausko.
– Oficialios kalbos apie tai nebuvo, bet LKL vadovas Remigijus Milašius pripažino, kad nesilaikė procedūrų – didžiausia problema tame, kad Lamonica nebuvo licencijuotas FIBA teisėjas ir turi tik Eurolygos licenciją. Pagal FIBA reglamentą, kai kviečiamas užsienietis, jis privalo turėti FIBA licenciją. Tai buvo nesusipratimas, kuris sukėlė reakciją ir tas fonas nebuvo labai smagus.

– Lietuvių teisėjų nepakvietimas į pasaulio pirmenybes, ko gero, tikrai nebuvo sutapimas?
– Na, yra buvę pasaulio čempionatų, kuriuose nebuvo mūsų teisėjų. Šįkart europiečių pakviesta dvidešimt ir žiūrint į tas pavardes, manau, kad mūsų stipriausi teisėjai, nesantys Eurolygos sąrašuose, kaip Tomas Jasevičius, pagal pajėgumą galėjo ten būti. Bet kaip ir sakiau – oficialios versijos nėra. Mes tai galime tik nujausti.

 

– Kokia buvo FIBA atstovo pozicija dėl Milašiaus siūlymo LKL turėti penktadalį užsienio arbitrų?
– Apie tai irgi buvo kalbėta neoficialiai. Yra FIBA reglamentas, kuris sako, kad lyga, norint kviestis užsienio teisėjus, turi kreiptis į federaciją, tada federacija turi kreiptis į FIBA ir tada į šalies, iš kurios norima pakviesti teisėjus, federaciją.

Niekas nesako, kad tai draudžiama, bet tokios praktikos praktiškai nėra. Man atrodo, Kipras kviečiasi užsienio teisėjus, bet ir tai, regis, ne geriausius, o pigiausius. Tad teoriškai viskas įmanoma, tik reikia laikytis procedūrų.

– Kaip į tai žiūri mūsų teisėjų bendruomenė?
– Aišku, nenorime tokio sprendimo. Norime, kad mūsų teisėjai augtų savo čempionate. Ar užsienio teisėjai padėtų tobulėti vietiniams? Turime VTB Vieningosios lygos pavyzdį, ką pabrėžiau ir Nakičiui. Vieningoje lygoje teisėjauja pajėgūs užsienio arbitrai, dauguma iš Eurolygos, bet nepaisant to, per pastaruosius penkerius metus nė vieno ruso neatsirado FIBA elite. 

– Kaip Nakičius apskritai įvertino Lietuvos teisėjų lygį?
– Jis buvo patenkintas. Kaip ir esu sakęs, per praėjusį FIBA licencijavimo periodą lietuviams jau turėjome vienuolika vietų. Mes į tas vietas pasiūlėme vienuolika kandidatų ir nė vienas nebuvo išbrauktas.

Tai parodo, kad mūsų teisėjus vertina, jie turi gerą vardą užsienyje. Praėjusį sezoną šeši mūsų teisėjai dirbo Europos jaunių čempionatų finalinėse rungtynėse. Gytis Vilius apskritai dirbo dviejuose finaluose. Kokių dar faktų reikia parodyti, kad mūsų jaunoji teisėjų karta Europoje yra vertinama? 

– Visgi LKL leidus viešai kritikuoti teisėjus, treneriai tai daro kone kas antroje spaudos konferencijoje. Kaip manote, kodėl taip yra?
– Vienas dalykas – kartais labai patogu vandenį nuleisti ant teisėjų, taip pridengiant ir savo klaidas. Bet aš nieko asmeniškai nekaltinu, taip yra visame pasaulyje. Manau, čia matosi žmogaus padorumo lygis, nes kiekviename darbe reikia pradėti galvoti nuo savęs. Ar aš pats viską padariau?

Teisėjai neturi teisės klysti rungtynių pabaigoje, bet žinote, ką reiškia teisė ir kas yra žmogiškumas. Džiaugiuosi, kad niekas nemano, jog tos klaidos piktybinės.

O skandalų yra nuolat – Serbijoje, Ispanijoje, JAV. Klausimas, ar tai yra išpučiama, ar į tai žiūrima kaip į normalų reiškinį, kaip kad yra NBA. Ten klaidos yra žaidimo dalis ir teisėjai yra ginami, už kritiką jiems skiriamos baudos, tad treneriai ir vadovai negali peržengti tam tikrų ribų.

Šaltinis: www.basketnews.lt

LKL- Lietuvos Krepšinio Lyga
NKL - Nacionalinė Krepšinio Lyga
RKL - Regionų Krepšinio Lyga